loading

ذهن‌خوانی؛ اشتباهی بزرگ در رابطه! (۲)

post-cover
🔸🔸🔸

پیش داوری‌ها‌، یکی از نشانه‌های گرفتاری میان زن و شوهر است .

اشخاص با پیش داوری‌های بی مورد و با تفسیر نادرست همسر خود، دقیقا به موقعیتی می‌رسند که بیش از هر چیز دیگری از آن اجتناب داشتند .

 

🔸🔸🔸

تا زمانی که ما به دنبال خواندن افکار دیگران هستیم، دقیقا با شواهدی مواجه می شویم که به ما می‌گویند افکارمان درست است و برای مثال همسرمان آنطور که در ذهن ما میگذرد فکر می‌کند و در نهایت آسیب‌هایی اول به خودمان و بعد به رابطه وارد می‌شود.

 

🔸🔸🔸

گاهی هم ما در خطای ذهن خوانی، اول خودمان را مقصر می‌دانیم. شروع می‌کنیم به پرسیدن از خودمان که چرا اینطور شده؟ من چه کار اشتباهی انجام داده‌ام؟ و سوالاتی از این دست...

و در ادامه وقتی با این دیدگاه از همسرمان سوال می‌کنیم، ناخوداگاه به دلیل خطای ذهن خوانی، از کلماتی استفاده می‌کنیم که اشتباه هستند و باعث خراب شدن رابطه می‌شوند؛ سوالات اشتباه می‌پرسیم و ارتباط نادرستی بین ما شکل می‌گیرد.

 

🔸🔸🔸

برای برقراری ارتباط صحیح و رسیدن به نتیجه مطلوب، گفتگو بهترین و سریع‌ترین راه‌ حل است؛ درباره آنچه در ذهنتان می‌گذرد، آنچه دغدغه‌تان شده، ناراحتتان کرده و آزارتان می‌دهد، صریح و به آرامی و بدور از تنش صحبت کنید و مسئله یا مشکل را حل کنید، پیش از آنکه با ذهن‌خوانی، مشکلات بزرگتری برای خود و طرف مقابل بوجود بیاورید.

 

🔸🔸🔸

گاهی نیز زوجین «توقع ذهن خوانی» از طرف مقابل دارند. این مورد نیز خطای بسیار بزرگی در رابطه‌ است. اینکه انتظار داشته باشیم بدون نیاز به گفتن و اظهار کردن خواسته‌ها و انتظارات، طرف مقابل باید از احساسات، افکار و نیازهای ما آگاهی داشته باشد و به آنها توجه کند.

 

🔸🔸🔸

بسیاری از زوجین فراموش می‌کنند که همسرشان از جنس دیگر بوده و توقع از او برای آگاهی از انتظارات و خواسته‌های ابراز نشده فردی که با وی متفاوت است یک باور غیر منطقی است. آنها نمی دانند که با راه دادن این باور به ذهن خود، به ایجاد دیوارهای رنجش و سوءتفاهم کمک می کنند و مهم‌تر از آن، همسر و خودشان را از وجود یک رابطه مطلوب و رضایتبخش محروم می‌کنند.